Szkoła pamięta


W odpowiedzi na akcję zaproponowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Szkoła Podstawowa nr 1 w Łazach przeprowadziła szereg działań upamiętniających wydarzenia związane z przeszłością naszego kraju i regionu.  Wspominane wydarzenia były związane z II wojną światowa i okresem okupacji, a także historia naszego regionu.  Wśród przedsięwzięć ,  na uwagę zasługują; zorganizowanie gabloty zawierającej pamiątki po przodkach naszych uczniów. Znalazły się w niej dokumenty z okresu okupacji i elementy umundurowania.  Nasi uczniowie po opieka nauczycieli porządkowali także groby bohaterów regionu na cmentarzu, a przede wszystkim grób nieznanego żołnierza. Harcerze złożyli wiązankę ku czci bohaterów okupacji przed tablica pamiątkową w centrum miasta. Punktem kulminacyjnym było spotkanie z bohaterka naszej szkoły, długoletnia nauczycielka i dyrektorką szkoły, Panią Czesławą Dudek, która przedstawiła naszym uczniom dzieje szkoły sprzed lat, dawne relacje społeczności szkolnej i wraz z dużym zaangażowaniem się rodziców w życie szkoły.  Wszystkie te wydarzenia miały miejsce w dniu 25 października 2019 roku. Ponadto w ramach tej akcji zorganizowana została żywa lekcja historii, we współpracy z Biblioteką Publiczną w Łazach.  Podczas niej Pani Beata Kuc przedstawiła naszym uczniom historię  wybuchu wojny i tamtych czasów z perspektywy wspomnień świadków tych wydarzeń, mieszkańców Łaz. Wśród nich byli żołnierze frontów II wojny światowej, m.in. z Dywizjonu 304.

 

Anna Iskierka- Szymusiak