Lekcja w kinie


W dniu 10 października uczniowie z klas I-III brali udział w interaktywnej lekcji zorganizowanej w MOK w Siewierzu w ramach programu „Lekcja w kinie”.

Lekcja dotyczyła kulis powstawania filmów aktorskich, które dzieci chętnie oglądają. Prowadzący lekcję pokazał dzieciom, jak wygląda dzień na planie zdjęciowym i kto pracuje przy tworzeniu filmu. Bohaterami lekcji były  animowane dziecięce postaci, które postanowiły nakręcić własny film. Każda z postaci wcieliła się w inną osobę pracującą przy powstawaniu filmu. I tak uczniowie mogli poznać najważniejsze zawody filmowe: reżysera, aktora, scenografa, kostiumografa, operatora kamery, klapsera, kierownika planu i wielu innych. Uczniowie mogli zobaczyć, jak ważną rolę pełni każda z tych osób, i że bez nich film nie mógłby powstać.

Prowadzący pokazał uczniom ile trwa charakteryzacja aktora do roli, objaśnił co to jest dubel i dlaczego na planie woła się: „Kamera! Akcja!”.

W trakcie lekcji uczniowie z entuzjazmem uczestniczyli w quizach i zagadkach dotyczących ich ulubionych filmów.

W drugiej części uczniowie wspólnie obejrzeli opowieść o uroczym, kulturalnym misiu, który zawsze służy pomocą, a nade wszystko kocha rodzinę. „Paddington 2” to film, który idealnie wpisał się w tematykę lekcji-miś został wygenerowany komputerowo, a pozostali aktorzy to prawdziwi ludzie. Film był bardzo wzruszający i pouczający.

 

Anna Grabowska