Magiczna skrzynka


14 maja 2019r. sześć uczennic z klasy Ib ze Szkoły Podstawowej nr1 w Łazach  wraz z wychowawcą wzięło udział w warsztatach tworzenia bajki Kamishibai: „Słucham, tworzę, ilustruję”, które zorganizowała Biblioteka Publiczna w Łazach.

Kamishibai to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania i opowiadania dzieciom. Dosłownie jest to teatr obrazkowy, który wykorzystuje ilustrowane papierowe karty oraz drewnianą skrzynkę, na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w niej przedstawiane są karty z historią.

Warsztaty prowadziła przedstawicielka wydawnictwa Tibum pani Zofia Piątkowska – Wolska. Uczestnicy warsztatów pracowali w grupach. Najpierw układali opowiadania losując karty obrazkowe. Następnie rzucając kostkami wymyślali na podstawie piktogramów historyjki, do których wykonywali ilustracje. Na zakończenie każda grupa zaprezentowała swoją opowieść używając „magicznej skrzynki”.

Wszyscy uczestnicy warsztatów pracowali z wielkim zaangażowaniem i chętnie wymieniali się pomysłami. Warsztaty przyczyniły się też do integracji  dzieci z różnych szkół naszej gminy.

Anna Grabowska