„100 lat bezpieczeństwa w ruchu drogowym”.


W czwartek, 8 listopada 2018r., klasa 7a miała możliwość uczestniczyć w wydarzeniu „100 lat bezpieczeństwa w ruchu drogowym”, które odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu. Impreza wpisała się w program obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Głównym punktem była prelekcja w sali widowiskowej. Dotyczyła historii motoryzacji i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Mogliśmy dowiedzieć się, że najwięcej zdarzeń drogowych ma miejsce w piątki. W 2017 roku doszło w piątki doszło do 5474 wypadków. Dla porównania w poniedziałki takich zdarzeń było 4894. Okazuje się, że nie bez znaczenia pora dnia. W 2017 roku najczęściej do wypadków dochodziło między 14, a 18. Policja odnotowała 9947 takich zdarzeń, w których zginęło 696 osób. Podkreślano także, że tragiczne zdarzenia wcale nie są częstsze w trudnych warunkach atmosferycznych. Najczęściej do wypadków dochodzi przy dobrych warunkach atmosferycznych, w ciągu dnia, na prostym odcinku drogi, na drodze dwukierunkowej jednojezdniowej i w obszarze zabudowanym.

W ramach czwartkowego wydarzenia przygotowana została wystawa mundurów policyjnych oraz klasyków polskiej motoryzacji. Mogliśmy zobaczyć także wystawę fotograficzną „100 lat motoryzacji w Polsce” oraz wziąć udział w konkursie.