WYCIECZKA  DO PIEKARNI „FRANIA”


W środę 26.09.2018r. klasa IIIa była na wycieczce w piekarni „Frania” w Łazach. Do piekarni weszliśmy tylnym wejściem, przeznaczonym dla pracowników. Powitał nas syn właściciela piekarni oraz piękny zapach świeżego pieczywa. Na początku weszliśmy do pomieszczenia, w którym znajdowały się maszyny do wyrobu ciasta chlebowego. Nasz przewodnik oraz pracownicy piekarni dokładnie opowiedzieli nam, do czego służą poszczególne urządzenia. Mogliśmy też zapoznać się tam z kolejnymi etapami wypieku chleba. Gotowe, ukształtowane bochenki pracownicy w białych ubraniach wkładali do obsypanych mąką foremek, które następnie ustawiali na specjalnym ,,piętrowym” wózku.           W trakcie obserwacji dzieci dowiedziały się, że chleb ciemny rośnie, gdy doda się do ciasta drożdże, natomiast biały na własnym zakwasie. My mieliśmy szczęście, ponieważ trafiliśmy akurat na moment wyjmowania świeżo upieczonego chleba z pieca. Dzięki uprzejmości właściciela dzieci miały okazję spróbować gorącego chleba z chrupiącą skórką – tego smaku nie da się opisać!

Iwona Czerwonka