Osobliwości Świata Fizyki – wykłady na Uniwersytecie Śląskim


„OSOBLIWOŚCI ŚWIATA FIZYKI” 2018

Jak co roku we wrześniu uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz klas ósmych szkół podstawowych z Łaz i Wysoki uczestniczyli w kolejnej edycji „Osobliwości Świata Fizyki” na Uniwersytecie Śląskim. Tematyką tegorocznych wykładów były: „Wszechobecne fale”„Potęga ciśnienia” . Pierwszy z nich dotyczył niezastąpionych fal, dzięki którym można surfować, obejrzeć program w telewizji, posłuchać muzyki, porozmawiać przez telefon, czy zachwycać się pięknem krajobrazu. Fale zostały opisane kilkoma prostymi parametrami, co pozwoliło zrozumieć obserwowane wokół zjawiska. W czasie spotkania przeprowadzono szereg bardzo ciekawych eksperymentów, w których uczniowie mogli brać udział. Dzięki nim uczestnicy mogli usłyszeć i „zobaczyć” fale dźwiękowe oraz obserwować liczne zjawiska falowe. Na wykładzie dotyczącym ciśnienia, prowadzący w sposób humorystyczny uświadamiał uczniom, że żyjemy na dnie oceanu powietrza, który, choć niezauważalny na co dzień, wywiera na nas ogromną siłę. To dzięki ciśnieniu możemy latać, pływać, ale także oddychać, pić, używać ognia, gotować i wykonywać tysiące innych codziennych czynności. Również w tej części nie zabrakło widowiskowych doświadczeń, w których uczestniczyła i sprawdzała swoje możliwości młodzież. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć, na czym polega praca płuc, sprawdzić, ile mają siły, a także przekonać się, jak trudno pokonać wytworzone ciśnienie. Eksperymenty obrazowały nie tylko zagadnienia związane z ciśnieniem hydrostatycznym, ale również z ciśnieniem atmosferycznym. Wrześniowe pokazy stały się już tradycją łazowskiej szkoły, wzbogacając lekcje fizyki. Z pewnością doświadczenia na długo pozostaną w pamięci młodzieży oraz dopomogą w zrozumieniu praw fizyki, jakimi rządzi się otaczający nas świat! Należy również dodać, że takie wspólne wyjazdy służą integracji młodzieży z naszej gminy.