„ZDROWIE DLA WSZYSTKICH”-TYDZIEŃ ZDROWIA.


Zdrowie dla wszystkich to hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, który był obchodzony w Szkole Podstawowej nr1 w Łazach w dniach 9-13 kwietnia 2018r. Realizowano liczne działania prozdrowotne, propagujące zdrowy styl życia, podnoszące wiedzę i umiejętności uczniów w tym zakresie. W poniedziałek pod fachowym okiem higienistki szkolnej uczniowie i nauczyciele mogli dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, kontroli wagi i wzrostu oraz obliczania wskaźnika BMI. Na korytarzu szkolnym  znalazła się wystawka plakatów, gazetka zawierająca informacje  dotyczące zdrowego trybu życia, sentencje i przysłowia związane ze zdrowiem oraz informacje nawiązujące do tegorocznego hasła Światowego Dnia Zdrowia. Natomiast w  bibliotece szkolnej przygotowana została ekspozycja książek i czasopism  zawierających przepisy zdrowych i smacznych potraw. We wtorek, w środę i w czwartek uczniowie klas 4-7 SP prezentowali swoje „ witaminowe stoły”, na których znalazły się zdrowe przekąski, szaszłyki owocowe lub warzywne, świeżo wyciskane soki, sałatki, galaretki ciasta i ciasteczka z dodatkiem owoców. Stoiska cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem  i miło było patrzeć jak uczniowie ze smakiem zajadają te zdrowe potrawy , a nie tzw. „ śmieciowe jedzenie”. Uczniowie, wychowawcy i rodzice bardzo się zaangażowali w przygotowanie stoisk i za to im serdecznie dziękujemy.

Podsumowaniem prowadzonych działań był piątkowy apel szkolny, w trakcie którego uczniowie dowiedzieli się o zdrowym trybie życia, roli odżywiania i higieny ciała, jak radzić sobie ze stresem. Przekazane informacje były wzbogacone prezentacją multimedialną. Uczennice z klasy 5b zaprezentowały ćwiczenia w rytmie muzyki jako formę aktywności ruchowej i relaksu. Pani wicedyrektor  Elżbieta Skałbania- Kubica wręczyła dyplomy i drobne nagrody uczestnikom szkolnych konkursów:

„Budowa człowieka i jego zdrowie”

– I miejsce: Martyn Farbaniec

– II miejsce: Michał Toda

– III miejsce: Paulina Jankowska

„ Zdrowy styl życia”

– I miejsce: Michał Plutecki

– II miejsce: Julia Fielek

– III miejsce: Kaja Krzemińska

Wyróżnienie: Wiktoria Pucek, Magdalena Kubik

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursów.

Ernest Hemingway powiedział „Szczęście to po prostu dobre zdrowie i zła pamięć”. Pamiętajmy, że nasze zdrowie wpływa na nasze osiągnięcia w nauce, w pracy i zadowolenie z życia. Warto podjąć wysiłek, aby żyć długo, zdrowo i szczęśliwie!