Gminny Konkurs Recytatorski


W Miejskim Ośrodku Kultury odbył się Gminny Konkurs Recytatorski, w którym udział wzięło 27 uczestników. Recytatorzy startujący w trzech kategoriach wiekowych zaprezentowali poezję i fragmenty prozy. Najlepsi wykonawcy będą reprezentować Gminę Łazy na powiatowym konkursie recytatorskim w Zawierciu.

Gminny Konkurs Recytatorski zdominowała poezja polskich poetów, a najczęściej podejmowaną tematyką była niepodległa Polska. Wierszami: „Tu wszędzie Polska” Tadeusza Kubiaka, „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą” Leopolda Staffa czy „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej wykonawcy podkreślili znaczenie niepodległości oraz oddali hołd Polakom, którzy poświęcili życie w walce o wolność ojczyzny. Podczas konkursu nie zabrakło też humoru, który zapewniły recytacje wierszy: „Okulary” Juliana Tuwima, „Ballada o kogucie” Wandy Chotomskiej oraz „Stefek Burczymucha” Marii Konopnickiej. Wybór prozy prezentowanej przez najmłodszych wykonawców podczas konkursu padł głównie na rodzimych autorów. Dzieci zdecydowały się na deklamację „Karolci” Marii Kruger, „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego i „Szatana z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Wśród starszych wykonawców pojawił się także akcent zagraniczny w postaci fragmentów „Lorda Jima” Josepha Conrada oraz „Hobbita” J.R.R. Tolkiena.

Recytacji przysłuchiwało się jury w składzie: Bożena Miklas, kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Łazach, Maria Płatek, poetka i malarka z Łaz, Beata Kuc, przedstawicielka Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łazy oraz pasjonatka lokalnej historii. Otwarcia Gminnego Konkursu Recytatorskiego dokonał Grzegorz Piłka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, a zmagania recytatorskie poprowadził Karol Hadrych. Dwugodzinne prezentacje poetyckie zakończyły się obradami komisji konkursowej, która wyłoniła najpiękniejsze wykonania. Osoby, które zajęły 1 i 2 miejsce w swoich kategoriach będą reprezentować Gminę Łazy w konkursie powiatowym, który odbędzie się 16 kwietnia w Zawierciu.

Kategoria klasy I-III
1 miejsce – Szymon Kłosowicz
2 miejsce – Amelia Banasiak
3 miejsce – Bartłomiej Mroziński

Kategoria klasy IV-VI
1 miejsce – Justyna Długokęcka
2 miejsce – Antonina Karbownik
3 miejsce – Julia Kołodziejczyk

Kategoria VII – VIII, Gimnazjum
1 miejsce – Julia Szymańska
2 miejsce – Karol Poskrobko
3 miejsce – Iga Ludwikowska