SPOTKANIE ZE ZDROWIEM „ ŻYJ ZDROWO I KOLOROWO”


Z okazji Światowego Dnia Zdrowia w dniach 10-12 kwietnia 2017r. w Zespole Szkół nr1 w Łazach odbyło się SPOTKANIE ZE ZDROWIEM, które przebiegało pod hasłem „ŻYJ ZDROWO I KOLOROWO”.
Uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej uczestniczyli w apelu szkolnym, w trakcie którego dowiedzieli się o depresji, roli odżywiania i higieny ciała, jak być asertywnym, radzić sobie ze stresem, o szkodliwości hałasu i nikotyny. Przekazane informacje dotyczące zdrowego stylu życia przeplatane były wierszykami i rymowankami oraz wzbogacone prezentacją multimedialną. Uczennice z klasy 4b- Iga Gajda i Emilia Kozioł zaprezentowały układ taneczny jako formę relaksu i aktywności ruchowej. Pani dyrektor wręczyła dyplomy i drobne nagrody uczestnikom szkolnego konkursu „ZWIERZAKI DZIWAKI” wykonane z warzyw i owoców, w którym I miejsce otrzymali: Emilia Kozioł, Bartosz Kozioł , II miejsce – Natalia Zawalska, a III miejsce- Kalina Szymańska.
W poniedziałek uczniowie i nauczyciele mieli możliwość dokonania pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, kontroli wagi i wzrostu oraz obliczania wskaźnika BMI, oczywiście nad wszystkim czuwała higienistka szkolna.
Na korytarzu szkolnym przygotowana została gazetka tematyczna, zawierająca plakaty i hasła prozdrowotne, sentencje i przysłowia związane ze zdrowiem, informacje dotyczące zdrowego stylu życia oraz informacje o depresji nawiązujące do tegorocznego hasła Światowego Dnia Zdrowia- „Depresja- porozmawiajmy o niej”.
Wtorek i środa były dniami zdrowej żywności. Klasy 4-6 SP prezentowały swoje „ witaminowe stoły”, na których znalazły się zdrowe przekąski, szaszłyki owocowe lub warzywne, świeżo wyciskane soki, sałatki, ciasta i ciasteczka z dodatkiem owoców, a nawet warzyw. Stoiska cieszyły się dużym zainteresowaniem i miło było patrzeć jak uczniowie ze smakiem zajadają te zdrowe potrawy , a nie czipsy czy inne tzw. „ śmieciowe jedzenie”.
W ramach zajęć świetlicowych uczniowie oglądali filmy o tematyce prozdrowotnej i o udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej, układali piramidę zdrowego żywiania, oglądali albumy dotyczące zdrowego odżywiania oraz dowiedzieli się jak prawidłowo nakryć do stołu.
Pamiętajmy, że najważniejsze na świecie jest nasze zdrowie. Dbajmy o nie dobrze i aby nie było tak jak pisał nasz polski poeta- Jan Kochanowski:
„ Szlachetne zdrowie,
nikt się nie dowie jako smakujesz,
aż się zepsujesz”.
Dorota Domińczyk