Wizyta w Oświęcimiu i Brzezince


11 kwietnia klasy trzecie wraz z wychowawcami i opiekunami pojechały do Muzeum w Oświęcimiu i Brzezince. Wyjazd miał na celu zapoznanie uczniów z historią obozu, w którym podczas drugiej wojny światowej zginęło wiele milionów ludzi różnych narodowości, a którą do tej pory znaliśmy tylko z lekcji.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od bloku pełniącego funkcję więzienia. Następnie udaliśmy się pod ścianę straceń, gdzie wykonywane były wyroki na więźniach. Aby uczcić pamięć ofiar złożyliśmy w tym miejscu symboliczną wiązankę kwiatów i zapaliliśmy znicz.
Następnie udaliśmy się do bloku poświęconego historii Żydów w obozie. W jednej z sal znajdowała się olbrzymia księga z nazwiskami milionów Żydów, których udało się zidentyfikować. W ciszy zwiedzaliśmy kolejne bloki. Przechodząc obok domu komendanta obozu, skierowaliśmy się do budynku będącego w czasie wojny  komorą gazową połączoną z krematorium.
Tam zwiedzanie Auschwitz dobiegło końca i udaliśmy się do obozu w Brzezince, który powstał na terenie wysiedlonej wioski. W całości został zbudowany przez więźniów obozu w Oświęcimiu.
„Jeśli będziemy znali i pamiętali historię, to ona się nie powtórzy, a jeśli zapomnimy, może wydarzyć się znowu”.
Wycieczka ta była ważną lekcją w naszym życiu. Z całą pewnością zapamiętamy ją na długo…

Agata Synowiec