Fizyka i chemia na wesoło


W dniu 28.03.2017 roku w Zespole Szkól nr 1 w  Łazach, w ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym odbyły się pokazy doświadczeń z fizyki i chemii dla przedszkolaków. Doświadczenia prezentowali nauczyciele z fizyki i chemii. Celem tych zajęć było rozbudzenie i rozwijanie zainteresowań przedmiotami przyrodniczymi. Eksperymenty dla dzieci to połączenie świetnej zabawy i sporej dawki wiedzy, zdobywanych podczas odkrywania zagadek otaczającego nas świata.
Pokaz z chemii wprowadził dzieci w świat bajkowego laboratorium, podczas którego zrobiono lokomotywę parową czy sztuczne ognie. Następnie wytworzono ogień bez użycia zapałek oraz czarnego „słodkiego” potwora. W świat fizyki przedszkolaki dowiedziały się co to jest ciśnienie atmosferyczne oraz jak można wytworzyć nadciśnienie i podciśnienie.

To właśnie dzięki nim „młodzi naukowcy” zobaczyli jak można włożyć jajko do butelki, osuszyć mokry talerzyk, podnieść ławkę za pomocą pompki do przepychani rur. Poznali również sposób na stworzenie najprostszego na świecie pistoletu korkowego z rurki i ziemniaka. Wszystkie eksperymenty dla przedszkolaków zobrazowały w sposób plastyczny i przystępny prawa fizyki i reakcji chemicznych.

Edyta Jaguścik
Aneta Nowak – Grabińska