Królewski tydzień Zespołu Szkół nr 1 w Łazach


Korony nie nosi, a jednak to królowa. Królowa nauk.

Matematyka, bo to o niej mowa, cały marzec gościła w Zespole Szkół nr 1 w Łazach. Uczniowie brali udział w konkursach, turniejach, przygotowywali reklamy, pisali wiersze i wierszyki.

Miesiąc marzec – miesiącem matematyki” rozpoczął się z prawdziwie światowym akcentem – 3 marca uczniowie gimnazjum wzięli udział w  Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Pangea”.

Nauczyciele matematyki naszej szkoły z okazji Tygodnia Matematyki zorganizowali Międzyklasowy Turniej Matematyczny. Jego data (13-17 marca) nie jest przypadkowa. Wiąże się z Międzynarodowym Dniem liczby π, który przypada 14 marca. Uczniowie w ramach turnieju każdego dnia zmagali się z innymi zadaniami matematycznymi. Celem turnieju było popularyzowanie matematyki, uświadamianie uczniom, że matematyka może być ciekawa i wesoła, oraz rozpropagowanie wśród uczniów konkursów, gier, zabaw matematycznych.

Na sam początek – quiz matematyczny pt. „Pieniądze to nie wszystko”. Następnym zadaniem do realizacji przez każdą drużynę reprezentującą swoją klasę były „Skojarzenia matematyczne”. Środa to dzień rywalizacji w rozgrywkach sudoku. Czwartek z kolei  to dzień krzyżówek, a kolejna konkurencja to reklama matematyki. Uczniowie wzięli również udział w indywidualnym konkursie na najlepszą karykaturę wielkiego matematyka. Najciekawszą reklamę ułożyła drużyna z klasy 4c:

NAUKA MATEMATYKI

TO POTĘŻNY DO ŻYCIA KLUCZ,

WIĘC SIĘ UCZ I  UCZ…!

Tydzień Matematyki zakończyliśmy „Świętem liczby π” realizowanym w formie projektu edukacyjnego przez uczniów klasy 2c. Z okazji tego święta tradycyjnie zorganizowane zostały liczne konkursy z nagrodami, wystawy propagujące matematykę i liczbę π. Duszom artystycznym z klas pierwszych zaproponowaliśmy konkurs na najoryginalniejszy model liczby π. Zadaniem klas drugich było przygotowanie najciekawszego plakatu reklamującego liczbę π. Uczniowie klas trzecich zmagali się z ułożeniem w ciągu 15 minut jak największej liczby cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π. Drużynie z klasy 3b udało się ułożyć poprawnie rozwinięcie liczby π do 142 cyfr po przecinku.

W czasie „Święta liczby π” na korytarzach naszej szkoły można było natknąć się na matematyczny patrol, który niestrudzenie przepytywał każdego przechodnia. Jeśli ktoś znał rozwinięcie dziesiętne liczby π – otrzymywał słodką nagrodę. Jeśli nie znał – dostawał ściągę, z której mógł rozwinięcia się nauczyć.

Uczniowie tworzyli też wierszyki i rymowanki, w których długość każdego kolejnego słowa jest równa kolejnej cyfrze w rozwinięciu dziesiętnym liczby π. Przedstawiamy jeden z wierszy napisany przez ucznia naszej szkoły, Karola Poskrobko:

Wiersz – Pi-emat

Kot i pies z misek pałaszują,

bo czasem razem tak lubią,

miseczki pyszności dostają,

wieczorem raz po raz mlaskają.

Tata plusik do tabeli daje,

sam tam zapisuje.

Czym im dobrze posmakuje?

Jak co roku, uczniowie wzięli również udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „KANGUR”. 16 marca zmagali się z trudnymi zadaniami sprawdzającymi nie tylko wiedzę szkolną, ale również zdolność logicznego myślenia. Czekamy na wyniki konkursu i trzymamy kciuki za naszych zdolnych uczniów.

Podczas podsumowania „Tygodnia z Matematyką”, które odbyło się 17 marca, pani dyrektor wręczyła dyplomy i nagrody rzeczowe uczestnikom quizów i konkursów. Dziękujemy uczniom za ogromne zainteresowanie konkursami i mamy nadzieję na powtórkę tego królewskiego święta za rok!

Anna Rak