Świadomie oglądaj telewizję


To temat warsztatów dziennikarskich, w których uczestniczyli uczniowie klasy dziennikarskiej Zespołu Szkół nr 1 w Łazach.

Warsztaty przeprowadził student dziennikarstwa Dominik Łowicki. W trakcie lekcji uczniowie zapoznani zostali z socjotechnikami, za pomocą których producenci telewizyjni próbują wywrzeć wpływ na określone emocje odbiorcy. Poznali również zjawisko manipulacji emocjami w różnych kontekstach. Pod okiem profesjonalisty analizowali fragmenty znanych im audycji telewizyjnych i wskazywali sposoby oddziaływania telewizji na emocje widza.

Najciekawszym elementem zajęć był pokaz sztuczek montażowych narzucających odbiór danego materiału. Uczniowie poznali terminy medioznawcze, takie jak: infotainment, showrunner, infoholizm, psychologia mediów.

Dzięki warsztatom młodzi dziennikarze będą bardziej świadomi zagrożeń wynikających z medialnej pogoni za emocjonalnością i w wyborze programów telewizyjnych.

Młodzi dziennikarze z II a